Послание Ню Делхи, Индия, 5 юли 2017 г.

За церемонията „Упанаян”

Преди повече от месец беше получена покана от близък мой роднина да участвам в церемонията „Упанаян” на неговия син в Калкута, Индия. Аз бях в Париж и поради това моето участие не беше възможно, само благословии бяха изпратени чрез криябан, който живее в Калкута. Криябаните в Париж помолиха да бъде написано послание върху тази браминска церемония и нейното значение. Тъй като едва сега ми се отдава възможност след тежката ми програма, посланието беше написано.

 

Тази церемония е ограничена сред обществото на „Брамините” в Индия. „Наян” означава Око, „Упа” означава в голяма близост до това Око. Значението на тази церемония е,че се очаква да бъдем достъпни до „Окото”, т.е. виждането на „това, което е”, а не да се изгубим в дейностите на илюзията „Аз”, което остава заето с „Това, което трябва да бъде”. Представите на „Аза” пречат да се случи Прозрението чрез директното виждане от Окото.

 

„Очите” водят към знание, възприятия; докато „Азът” ни забавлява с взето назаем знание, концепции и заключения. В Крия Йога ние разбираме, че техническото знание проектира един „Аз”, който функционира като координатор на това знание и ни помага да действаме ефективно и успешно за изпълнение на нашите ежедневни задачи, за да задоволим всекидневните си нужди. Но когато съдържанието на нашето съзнание като алчност, страх, завист, системи от вярвания и т.н. поддържа един „Аз”, той само функционира като защитен механизъм на това съдържание. Не „Аз” се страхувам или „Аз” съм алчен, а „Азът” е страх и алчност. Каквото и да прави „Аза”, за да контролира , например страха или алчността, тези замърсявания само се продължават и усложняват, под прикритието на „Аза”. Така за съжаление „ Азът” става защитен механизъм на тези умствени замърсявания. Този глупав „Аз” се маскира като „душа”, което пречи на интензитета да се вижда чрез „Очите”. Тази браминска връв през тялото непрекъснато ни напомня да не бъдем жертви на суетата и личните интереси на „Аз-ността” – разделната психика. По този начин ни се напомня да сме достъпни за истината на „свободно от разделение Осъзнаване”, т.е. екзистенциалното разбиране на Живота (Чити Шакти). В противен случай ние се забавляваме и въвличаме в умствени начинания (Чит Врити).Тази свещена връв се нарича също „Ягно Павита”. Ягна означава Ятарта Гнян, което посочва, че човек с цялото си сърце е достъпен до „ което е” на Живота и никога не се подхлъзва към „Това, което би трябвало да бъде”на митовете на ума. Упа означава близост, а Виит (свободен от), както е указано в следващия стих (втория ред на стих 56, глава 2 от Бхагават Гита).

 

Виит раага Бхая Кродхах Стхита Дхиир Мунир Учияте (... (Човек, който е) Свободен от Привързаност, Страх и Ярост е наричан Мъдрец)

 

Така тази връв трябва да напомня на Човек да бъде в измерението на осъзнатост, която преминава отвъд привързаността, враждебността, болката, тревогата и яростта от всякакво естество, което води до пълна енергия на равновесие и тишина.

 

В случай, че нищо от това не се случи, тогава връвта става само един замърсен символ на глупавата показност, че Човек принадлежи на „висша каста” от индийското общество.

Джай Виждане „Това, което е”