Послание Париж, Франция, 12 юни 2016 г.
Някои Насоки
1. Само когато Човек е свободен от чувството за изключителност, от изкусните пътувания на егото по един или друг предтекст – само тогава има възможност той да бъде чувствителен – към природата, към човешките същества и към предизвикателствата, пред които ежедневният живот ни изправя.
2. Човек, който е религиозен, очевидно не принадлежи към никаква религия, към никакви организирани вярания и фанатизми, към никакви идеологии или личностни особености.
3. Организираните религии и съвременният свят вървят заедно. Всички те култививрат разделното съзнание, тъпотата на ума и неговите разделения; оставяйки Живота, Любовта, Свещеното, Сърцето да потънат в страдание. Това е злощастната страна на нашето съществуване. Така създаваме един нещастен свят, объркан, разкъсван от войни, убийства, от класови и националистически различия.
4. Нека да бъдем достъпни до красотата на Живота, а не само до пакостите и машинациите на ума.
5. Веднъж, докато се разхождаше рано сутринта, Шибенду видя една сова настанила се сред листата на едно дърво – застинала неподвижно, със затворени очи, голяма и кръгла, напомняща на Шибенду за статуята на Йогирадж (цар сред Йогите) - Шияма Чаран Лахири Махасая в храма Сатиялок! Според хиндуистките системи от вярвания, совата е любимият слуга на Лакшми, богинята на богатството! Дали това не е причината за финансовото безгрижие при Йогите?!!
6. Човек е единственото животно, което предизиква безпорядък на тази планета Земя. Той е толкова безскрупулен и жесток. Самият той е объркан и затова разпространява хаос в обществото и света около себе си. При него няма състрадание и разбиране, въпреки че непрекъснато претендира, че ги има. Като политик, той е гангстер, който се стреми към власт и измами, създава групировки и ги насъсква едни срещу други. Неговата икономика не е универсална , а силно ограничена от специфични рамки на суета и прикрити интереси, както и от егоцентрични дейности. Неговото общество е неморално и тиранично.Той съвсем не е религиозен, въпреки че парадира с вярвания, преклонения, ходи в Джамии, Църки, Синагоги и Храмове, с техните безкрайни и безсмислени ритуали. Защо човек живее в толкова преструвки, а не във възприятието? Защо не може да се събуди в мъдростта на енергията на разбиране? Защо остава оплетен в порочността на умствените си начинания?
7. Мисълта - знанието не може да прозре целостта на живота. Мисълта -знанието няма място във възприятието. Краят на мисълта е началото на мисленето! Свободата от взетото назаем знание е началото на знаенето! Мисленето и знаенето са танцът в свободното от разделение съзнание и безизборните движения на разбиране без намесата на предварителни концепциии и предопределени изводи. Този танц е процесът на Върховната божественост (Махешвара) – Натарадж или Шива (Лая Йога).
8. Пълната тишина е сливането с истинското себе, с Живота. Тогава умът или „аз”-ът или движенията на егото под всяка форма, се изпразват напълно; независимо, че когато е необходимо,‘аз’-ът присъства скромно за изпълнение на ежедневни задачи в техническия свят.
9. Докато има център, с всичко около него, няма да има нито любов, нито красота. Когато няма център и пространството около него, тогава има любов! А в любовта, вие сте красота! И тази красота е благословия!
10. Човек е единственото животно, от което трябва да се боим, защото в него няма проблясък на Свободното от Разделение и Безизборно Съзнание . Човек има потенциала да бъде в тази Свобода, която не е преживяване, защото структурата-преживяване (егото) никога не може да се докосне до нея. Може ли човек да спре да си измисля богове, да престане да следва йерархията на божиите наместници в Църквите, Джамиите, Храмовете и т.н.? Ще продължат ли безспирно и с неотслабваща сила всички тези преструвки и срамни илюзии? Ще стават ли хилядите умствени машинации все по-сложни и заплетени?
11. Само Пробуждането на Интелигентността (Чайтаня) заедно със свободата от разделното съзнание (Читаврити Ниродха) могат да разрешат всички човешки проблеми.
Джай Насоки