Послание Бомон, Ардеш, Южна Франция, 27 ноември, 2015 г., (Раас Пурнима)
Върху „Благосъстоянието”
Някои думи са толкова красиви и толкова дълбоки, но ние не ги оценяваме, защото не вникваме отвъд тяхното привидно значение.
Например думата „благосъстояние” (бел. пр. - няма точен превод на ?well-being?, точният превод би бил „благосъществуване") съдържа огромна мъдрост : „състояние" посочва, че истинското благо е само в "същестуването" (т.е. в това "да си") без никаква следа на ставане. "Състоянието" (да си ) е едно радостно съществуване в безвременното измерение на живота и любовта, на невинността и състраданието. "Ставането" е умствено начинание на нашия его-център в измерението на психологическото време.
"Съществуването" е пасивно състояние, когато нещата се случват от самосебе си, в което сетивните възприятия се случват в състояние на безизборно осъзнаване, т.е. без разделението, предизвикано от нашата вътрешна разделна психика "аз". При "ставането" тези възприятия се класифицират като приятни и неприятни и след това се замърсяват от нашата алчност, която изисква повторение на приятното, или от нашия страх, който изисква отхърляне на неприятното.
Ние сме толкова хитри и пресметливи, че "ставането" винаги се спотайва, дори под прикритието на "съществуване". По подобен начин "ставането" се насърчава неявно и чрез уелнес програми (различни здравословни програми за подобрение на състоянието на тялото и ума). Истинският уелнес е в измерението на "съществуването", но да се постига подобрение на състоянието чрез програми предполага някакво преследване, а преследането е „ставане". И все пак тези програми твърдят, че те помагат на хората да са в добро състояние, което е една илюзия и, разбира се, "аз"-ът се радва на тази илюзия. Без илюзии
"аз"-ът не може да оцелее! И така играта на алчност и задоволство в измерението на получване и грабене продължава с нестихваща сила.
Блаженството и благословията на "съществуването" се унищожават от червея на зловредната дейност на ума и така дегенерират в болката и страданието на "ставането". Този червей може да бъде изгорен само с рудракша, огъня на осъзнаването (рудра), когато няма разделение/дихотомия (акша), т.е. когато има сливане между наблюдателя и наблюдаваното, мислителя и мисълта, слушателя и слушаното, преживяващия и преживяваното.
Частта "благо" от думата "благосъстояние“ посочва източника, в който има само "съществуване", а не "ставане". Той е като Кладенеца (бел. пр. – игра на думи на англ. well – благо, добро, а също well – кладенец), който Майката Планета снабдява с прясна вода. Каква благословия е, че океанските води се филтрират от Майката Земя, така че докато дойдат под твоята земя, те вече са пречистени. Ти трябва само да копаеш и да получиш този живот. При това копаене няма преследване, няма копаещ, само копаене. По същия начин, в свадхая, когато копаеш и разтваряш психологическото съдържание на ума, ти получаваш мъдростта на водата на живота.
Каква прелест е тази дума „благосъстояние”!
Джай Благо-състояние