Париж, 21 октомври 2022 г

Бързането е ум, бързането е тревога

Скъпи Приятелю,

От твоите въпроси изглежда, че си получил висшите крии, но за съжаление, трябва да кажа, че не си разбрал никоя от основните крии от първото посвещение. Дишането при Нави Крия и Махамудра е нормално, а ти говориш за вътрешно дишане при тях също. Ако криите от първия етап не се правят правилно, как човек може да получи полза от тях? Амантрак и Самантрак се правят след Нави крия. Ако не си разбрал Нави Крия, как можеш да практикуваш Амантрак и Самантрак?

Правилно казваш, че не можем да контролираме нашия ум с ума или с практики, свързани с ума. Можем да контролираме нашия ум като контролираме нашето дишане. Дишането се контролира чрез Пранаяма. Всички останали крии се правят с нормално дишане. Твоето разбиране, че трябва да има пранаяма с вътрешно дишане при всички Крии, е погрешно.

Вижда се голямо объркване в твоите въпроси и предположения.

И така, моля, прочети следното, за да се изяснят твоите обърквания. Това са неща, които се учат при първото посвещение и тук ги повтаряме, тъй като трябва да бъдат ясно разбрани, преди да продължиш.

Гуру е казвал неведнъж, че умът не може да се контролира директно от ума. Но знаем, че има пряка връзка между дишането и движението на ума. Когато има вълнение и твърде много мисли в тялото, нашето дишане се учестява и обратно (например, когато сме спокойни – като в един сън без сънища), нашето дишане се забавя. И така, ние можем да контролираме нашия ум индиректно като контролираме нашето дишане чрез пранаяма. В същото време ние правим и други крии, които помагат да се успокои ума по естествен начин. Така че, всички крии са предназначени да водят до успокение на ума.

Сега, моля, виж тези две твърдения, които Гуру често казва – (1) Медитацията е изтриване на аз-а, а не диктат на аз-а и (2) Криите се изпълняват така, че медитацията да може да се случи.

С това Гуру казва, че няма медитация или пълна свобода от ума, което е състоянието на „не-ум“, когато има „мен“ или „аз“, които правят нещо. Това означава, че не можем да бъдем достъпни за състоянието на пълна свобода от ума, т.е. състоянието на „не-ум“ с помощта на ума или практики, свързани с ума. Защото докато умът работи или прави нещо, няма свобода от „мен“ или от ума.

Криите се изпълняват с помощта на ума, за да се намали максимално хватката на ума върху тялото и то да стане проводник, за да се случи медитацията. Гуру казва също, че тялото е големият (грубият) ум, а умът е финото тяло. Така че, криите не могат да се правят без помощта на ума. Ние използваме ума като стълба, по която да стигнем до покрива на не-ума. Когато стигнем покрива, ние захвърляме стълбата. Не можем едновременно да държим стълбата и да бъдем на покрива. Така че, няма стълба на ума, когато сме в състояние на „не-ум“.

Докато сме в Нираваламба Дхян, ние се концентрираме върху Кутасха с пасивно внимание или Сакши бхава. Докато седим в тази поза, ние си помагаме с ума, но когато човек изпадне в пълна концентрация, дишането започва да се забавя или медитативният процес започва да се случва заедно с притихването на ума.

Надявам се това разбиране да разсее твоите съмнения.

Моля, не практикувайте криите без правилно разбиране. Не гоним някакъв учебен план. Бъдете честни и търпеливи. Бързането е не-разбиране. Бързането и притесненията няма да ви доведат доникъде. Енергия на Разбиране може да се появи в тялото ви дори на първото ниво, ако Криите се правят правилно заедно със Свадхая процеса.

Джай Енергия на Разбиране