Послание Париж, Франция, 3 юни 2016 г.
Саамкхя или Свадхая, наричани Будхи Йога в Бхагават Гита
Тъй като процесът Саамкхя или Свадхая е фундаментално важен за пробуждането в мъдростта на Живота, за преминаването отвъд зловредните дейности на мита, наречен ум или на илюзията, наречена ‘аз’ (с изключение на нейното функционално значение в техническата сфера за изпълнение на ежедневни задачи), в Божествената Мелодия (Бхагават Гита) за този процес се говори като за „Будхи Йога” и се подчертава по различни начини шест пъти (в шест стиха), цитирани както следва:
I - Еша Тей Бихита Саамнхей
Будхи Йогей Туиманг Шрину
Будхйа Юкта Йаяа Паарта
Карма Бандхам Прахаасйаси. (2/39)
II - Будхи Юкто Джахаатеех,
Абхи Сукрита Даскрите.
Тазмаад Йогая Юджйасуа
Йога Кармасу Кушалам. (2/50)
III –Дурена Хяаварам Карма,
Будхи Йогаад Дананджайа.
Будху Шаранам Ануиччха,
Крипанаах Пхала Хетавах. (2:49)
IV –Тешам Сатата Юктаанаам,
Баджатаам Прити Пурвакам.
Дадаами Будхи Йогам Таум,
Йена Маамупаяанти Тей. (10/10)
V –Четасаа Сарвакармаани,
Майи Санйасийа Матпарах.
Будхи Йогам Упаашритйа,
Маччитах Сататам Бхава. (18/57)
VI –Кармаджам Будхи Юктаа Хи,
Палам Тяктаа Манеешинах.
Джанма Бандха Винирмукта,
Падам Гаччхантйа Наамаям. (2/51)
Сега, нека да разгледаме буквалното значение на горните стихове, посветени на Саамкхйа или Свадхая аспект на нашата свещена енергия на чисто Разбиране, без следа от изопачаване поради умствени Начинания.
I – Прозрението или Интуитивното възприятие на фалшивото разпокъсване в нашето разделно съзнание е появата на Свободната от разделение или Безизборна Осъзнатост, на Безсмъртния Живот, на Божествеността. В Саамкхйа има Екзистенциално Творение без дихотомия (разделение) между „Творец” и „творение”. Саамкхйа има паралел в съвременното научно разбиране (от Айнщайн за съхранение на маса и енергия в едно). Саамкхйа не посочва който и да е „Бог” като „Председател и Управителен директор на Небесната Компания”! В Буда се е разкрил процесът на знаене на Саамкхйа или на Свадхая, възприемане без всякаква намеса на умствени концепции или знание, получено от някъде другаде. Математически, думата щеше да бъде Чайтанйа-Йога или Пуруша-Пракрити (Чити-Шакти) – Йога. Но от мистична гледна точка, думата „Будхи-Йога” за Свадхая (Саамкхйа) е подходяща за поетичния ритъм на Божествената мелодия. Нека тогава да приемем, че нашата Свадхая беседа, която се провежда преди Деня за посвещение (когато се изучават Криите), в Бхагават Гита се нарича Будхи Йога. И заради изключителната й важност да се взриви в блаженството и благословията на Божествеността, тя се споменава шест пъти в горецитираните стихове.
II – Когато човек навлезе в измерението на Прозрението (Будхи Юкта), той излиза извън коридора на противоположностите, ограничен от умствените концепции за правилно и грешно. И тогава човек е в унисон с Вездесъщото, с Йога, което му позволява да изпълнява своите ежедневни задачи перфектно и съвършено, без да предизвиква какъвто и да било конфликт и противоречие на всяко едно ниво.
III – Да се обвържеш с някаква практика е много по-нискостоящо от събуждането на прозрението чрез Безизборна, Свободна от разделение Осъзнатост, което е наистина Будха Йога. Така че, стремете се по-скоро към тази Осъзнатост, отколкото да продължавате да се забавлявате с искания и получавания на нещата на ума.
IV - Онези, които са постоянни в състоянието на Пробудена Осъзнатост и по този начин са достъпни за любовта и отдадеността, без всяка намеса на „аз”-а, разделното съзнание – те са наистина достъпни за тази дълбока Будха Йога, по силата на която Цялата Божественост се разкрива за тях с дълбоко блаженство и благословия.
V – Нека всички ваши умствени дейности, включващи силни желания, страхове и системи от вярвания, да се разтворят напълно в измерението на Свободното от разделение Съзнание, и така да се обърнат към Будхи Йога, за да се слеят с Неизмеримото.
VI – Мъдреци, отказали се от всички очаквания и пътувания на егото чрез прозрението на Будхи Йога, са се освободили от всички окови на тялото и ума, за да достигнат Блаженото Състояние на Върховната Свобода.
Коментари:
1. Един американски криябан сподели, че (техен) кандидат за президент, демонстриращ отвратителния си егоцентризъм във всяка кампания, гордо заявил: „Посочете ми човек без его, и аз ще ви покажа един пълен неудачник”.
Нека да разгледаме следните уравнения, предложени от един отдаден учител от Индия:
Любов + его = Привързаност, Чувство за собственост
Искане + его = Желание, Пристрастяване, Ненаситност
Власт + его = Доминиране, Експлоатация, Конфликти, Войни
Сексуалност + его = Похот, Порнография, Изнасилване
Талант + его = Суета, Чувство за превъзходство
Приятелство + его = Зависимост
Смирение + его = Раболепие, Комплекс за малоценност
Превъзходство+его = Съперничество
Групи + его = Разделение, Екстремизъм, Убийства
Мисъл + его = Тревога, Неспокойствие
Удоволствие + его = Навик, Пристрастяване, Извращение
Нужда + его = Алчност, Ненаситност
2. Когато Буда се завърнал в двореца след 12 години, баща му проплакал и казал: „Какво се е случило с теб? Ти си принцът, кой тогава е този просяк, който стои пред мен?” Буда отговорил: „Да, домът (тялото) е същият, но обитателят в него се е променил.”
3. Свещите са различни, но пламъкът е еднакъв. Живите същества са различни, но Животът е един и същ. Животът никога не се ражда, Животът никога не умира. Животът не се интересува от никакъв задгробен или минал живот. Това е умът, този мит, този материален процес, който спекулира в съответствие със специфичните системи от вярвания, с които той е свързан.
4. Отричането от семейство може да те направи Йогин. Но да останеш в семейство, в медитативна Осъзнатост, те прави Маха Йогин, какъвто е бил Лахири Махасая.
Джай Будхи Йога