Париж, 20 септември 2021 г

Разговор между ученици и Гуру в навечерието на 125-та годишнина от Махасамадхи (окончателното разтваряне на разделността) на Лахири Махасая.

Ученици саняси от Еквадор написаха писмо до Гуру с няколко въпроса, които са възникнали в навечерието на 125-та годишнина от Махасамадхи на Лахири Махасая. Гуру отговори на всички тези въпроси, един по един, и беше решено, че е добре, те да бъдат споделени и с останалите криябани в други държави, под формата на послание.

Въпрос: Как се чувствате в ролята си на наследник и продължител на делото на Лахири Баба?

Отговор: Да, чувствам се благословен за тази възможност.

Въпрос: Бихте ли отговорили по-подробно за значението на семейната линия или кръвната линия за предаване на ученията на Крия Йога?

Отговор: Не става въпрос само да бъдеш роден някъде. Аз имам близки роднини – братя и сестри – но всички те водят съвсем обикновен начин на живот. Те не разбират нищо от важността на ученията и свещените трансформации, до които те могат да доведат. Те не разбират нищо! Така че, само да бъдеш роден (в определено семейство) не е достатъчно. Човек трябва също да има наистина добър ум, за да разбере важността на тези Учения.

Въпрос: Какво е вашето виждане за духовността в днешно време? Защо е толкова тудно да се намерят пътища, които да доведат до истинска трансформация и трансцендентност?

Отговор: Това, което е важно да се разбере е, че въвличането в някакви умствени начинания под какъвто и да е предтекст, няма да доведе до възприятия отвъд ума – възприятия, които не са в измерението на някакви обусловености, игри и маневри на прикритите интереси или в това на суетата на разделното съзнание (ума или разделната психика – „аз, аз, аз“).

Трябва да има дъббоко разбиране за това. Вижте, умът е финото тяло, тялото е грубият ум. Това са едни материални процеси. Няма нищо свято в това измерение. Умът е мит. Той не е реален, въпреки че е валиден, защото ни позволява да функционираме в ежедневния живот. Ние не сме против ума, но осъзнаваме неговото място и го поставяме на това място. Ние не позволяваме на ума да се намесва в блаженството и благословията на Живота и неговата енергия на разбиране.

Този Живот е свързан с фонтанелата – Брахмарандра – и този Живот никога не се е раждал и никога не умира. Мозъчните клетки умират, защото притокът на кръв до тях прекъсва, когато сърцето спре. Когато всички мозъчни клетки си отидат , тогава Животът свързан с фонтанелата в Брахмарандра – си отива. Животът никога не умира, Животът няма нищо общо с разделното съзнание на този ум. Така че, този Живот, тази връзка на Живота е целият Живот, цялото съществуване на Живота. Това е едно огромно измерение на осъзнатост. Един голям взрив в това измерение на Цялостна Осъзнатост дава началото на целия процес на сътворението, който започва с „Божествената частица“. Всички детайли на този процес са подробно описани и обяснени от учените. Не са необходими Системи от Вярвания от разни „Религии“ за това.

Програмата според династичната Крия Йога продължава 3 дни. Досега 25000 души от целия свят са участвали в нея в страните, където се е провеждала. Но поради настоящата ситуация с Ковид 19 програми не се провеждат вече над 20 месеца.

Йога има две измерения – едното е физическа фитнес програма, а другото е духовна фитнес програма. В нея не е важно следването, а разцъфтяването. Да следваш някого не е начинът да разцъфтиш в измерението на осъзнатост, на неназовимото, неизмеримото.

Въпрос: Какво е вашето отношение към организациите от Западния свят, които действат като наследници на Лахири Баба и са присвоили правото на неговото парампара (наследство).

Отговор: Да, те вършат една добра работа. Благодарение на тяхната работа хората разбират и за династичната линия, която е първоизточникът, и така научават, че тя все още е действаща.

Въпрос: Гуруджи, смятате ли, че Крия Йога продължава да е път към премахване на егото и постигане на себереализация?

Отговор: Да, разбира се, Крия Йога има три измерения и затова нашата програма за посвещение е също 3 дни. Първия ден наричаме Свадхая учение. То е същността на разбирането санкхя на мъдреца Капилачария.

През втория ден се изучават някои дълбоки и научни практики, които се наричат Тапас Йога. Изучаваме някои основни крии, едно много интензивно обучение, което отнема и много време – цял ден.

Третия ден е най-задълбоченото обучение, което наричаме Ишварапранидхан. Иша означава цяло, а Ишвара – цялостност. Пранидхан означава възприятие, т.е. Възприятие на едно измерение на разбиране, което е холистично, цялостно, нефрагментирано.

Това е Веданта – Упанишади – Край на знанието, за да започне познанието.

Това е единствената йога спомената от мъдреца Патанджали. Той казва: „Тапа свадхая ишварапра – нидханани ити крия йога“

Въпрос: Бихте ли споделили с нас вашето виждане за Махааватар Бабабджи? Защо в Сатиялок има изображение на Върха Кайлаш заедно с Бабаджи?

Отговор: Това е, само за да се подчертае връзката с Бабаджи. Първоначалната връзка е с планината Кайлаш. Има такава дълбоката свързаност с Хималаите. Разбира се, тук няма доказателства, това е само предположения(възприятия).

Въпрос: Династичната линия, започнала с блажения живот на Лахири Махасая, е била много силен пример за себереализация и духовни постижения в условията на семеен живот Грихаста. Бихте ли ни благословили с вашите коментари за вашия опит в деликатния баланс между семеен живот и живот на духовно осъзнаване?

Отговор: Да, затова Лахири Махасая е наречен Стопанинът Йогин. Той не е напуснал семейството си и макар,че е останал в това измерение, все пак е успявал да бъде и отвъд него, достъпен за себеосъзнатост, нещо което е много рядко. Дори някои хора, които са изоставяли всичко и са ставали Саняси, може би не са успявали да се справят с игрите на ума.

Това е изкуството на обръщане навътре към себе си и това изкуство се нарича процесът Радха. Процесът Дхара е обръщане навън и хората се обръщат навън, защото мислят, че истината е някъде там и така започват да говорят за пътища към Истината – този път, онзи път, Хинду път, Мюсюлмански път, Християнски път! Няма път към истината, защото тя не е някъде там. Така, това разбиране, този Радха процес е пътуване навътре и тогава човек разбира, че Кришна, Свободното от разделение Съзнание, Божествеността е точно вътре в нас. Няма накъде да се пътува.

По този начин Лахири Махасая е останал стопанин и е изпълнявал отговорностите към семейството си. В енергията на равновесие всичко е възможно. Това е истинският смисъл на Самадхи, да останеш в енергията на Равновесие.

Но лъжи по отношение на Самадхи, се разпространяват навсякъде. Включително изпадане в кома и различни обусловени състояния.

В религиозната осъзнатост няма никакви вярвания – нито Хиндуистки вярвания, нито Мюсюлмански, нито Християнски, никакви вярвания въобще! Няма вярване, че Исус е син Божи или Мохамед е Божият пророк. Няма изображения. Няма мотиви. Няма три милиона Хиндуистки богове!

Затова Шибенду никога не се уморява да повтаря, че един истински хиндуист е човек, който Отхвърля – защото той отхвърля своите обусловености. И така, възможно е да бъдеш стопанин, и все пак да останеш религиозен.

Така че това, което е важно, е да осъзнаеш вездесъщото, всезнанието, другостта, неназовимото – директно чрез и за себе си, в кръвните си клетки, в мозъка на костите.

Въпрос: Защо избрахте Франция, а не Индия, като базов дом за вашите дейности и учения?

Отговор: Франция е централната точка между изтока и запада и това се случи по случайност, защото там има много добри условия за професионални грижи за това тяло. Затова това тяло е в такова добро състояние въпреки възрастта си от 82 години. Когато попитам някого „Бихте ли ми казали на каква възраст съм?“, никога не отговарят над 60-65 г, понякога хората казват дори 55-60 г.

Въпрос: Кой от свещените текстове смятате за същността на ученията на Санатана Дхарма (Хиндуизма)?

Отговор: Очевидно, това е Бхагават Гита, най-великата Божествена Песен.

Тя е пътуване от Липсата на мисъл към Ума, от Ума към Не-Ума. Липсата на мисъл е представено в образа на Дурьодхана и неговата шайка. Арджуна символизира ума и затова задава толкова много въпроси, а Кришна е Не-Ума, което е свобода от ума и неговите игри.

Въпрос: Моля Ви, бихте ли споделили с нас, коя е Мантрата, която сте избрали за ваша любима?

Отговор: Аз имам четири любими мантри. Първата е с 6 вибрации, втората с 12 вибрации, третата с 24, а четвъртата с 36. Всички те съдържат много детайли, в които не можем да навлезем сега. Има начини да се преминава от една в друга и, също така, те са в съзвучие с човешкото тялото, то откликва на тези мантри – в началото по един начин, а с напредването се навлиза и в по-дълбоки състояния.

Основното предназначение на мантрата е освобождаване от Ума. Мана означава ум, а Тра означава Траан или свобода. Речниковото значение на думата Мантра е „Свобода от ума“.

Уттама Сахаджавастха

Мадхияма Дхиян Дхарана

Джапа Патасха Адхама

Шастрачарча Дхама Дхама.

Което означава, че естественото състояние Сахаджавастха е върховното, т.е Уттама. Много неща могат да се кажат за естественото състояние.

Мадхияма Дхиян Дхарана – Крия Йога с дълбоката медитация и др. е само средата.

Джапа Патасха Адхама – Да се повтарят мантри механично е Адхам, много лошо, защото може само да притъпят ума.

Шастрачарча Дхама Дхама – Да се навлиза в дискусии за писанията и съответно да се интерпретират, е най-лошото от всичко.

Затова имаме Веданта – Веда е знанание, Веданта е край на знанието – начало на „Познанието“ или мъдростта.

Въпрос: Гуруджи, имате ли Ишта девата? Кой е ритуалът, който Ви изпълва най-много?

Отговор: Това е добър въпрос. Когато са попитали Лахири Махасая, кой е неговият Ишта Девата, той е отговорил – моят Ишта Девата е Стхираттва. Стхираттва означава неподвижност – Тишина. Тогава пандитите, които са го интервюирали, отбелязали, че такъв (ритуал) Ишта Девата няма упоменат в писанията. Той само се усмихнал и отминал.

Въпрос: Имате ли връзка с детето във Вас? Какво е детето Шибенду?

Отговор: Детето в нас означава Не-Ум. Да, случва се. Затова, понякога, като ме гледат хората, се чудят възрастен човек ли съм, или дете!

Въпрос: Кои човешки качества цените най-много?

Отговор: Това, което трябва да се цени най-много, е осъзнаването на „Това, което е“ от момент към момент. Не въвличането в „това, което трябва да бъде“. Това е коренът на всички наши проблеми.

Никакви мотиви, никакви представи за себе си и за другите, и никакви вярвания, били те хиндуистки, мюсюлмански, християнски е др. Това са най-мъдрите човешки качества.

Джай Гуру, Джай Лахири Махасая