Сатиялок, Варанаси, 22 март 2022 г.
Благополучие и Разбиране
Когато Шибенду кацна във Варанаси след две дълги години, беше посрещнат от някои ученици от Варанаси. Сред тях беше и един стар и отдаден последовател, който го помоли да посети новопостроената му къща, преди да отиде до семейния си храм на Истината „Сатиялок“. Сатиялок е санскритска дума, която означава храм на Истината.
Според индийската система от вярвания, ако прахът от нозете на Гуру докосне нов дом, в тази къща винаги ще има благополучие. Затова Гуру беше поканен в новата къща.
Удобно е да се следват традициите вместо да се разцъфти в Истината. Когато приключиха ритуалите от Гуру-пуджа, заможният зет на отдадения ученик, дойде за благословии, защото винаги съществуват опасения и страх от това да се изгуби богатството. Всъщност, трупането е ум и страхът е също ум. Така че, Гуру беше поканен, за да подсигури благоденствие и да прогони страха.
Гуру каза, че всички крия йога учения са, за да доведат до Мир, Защита и Благоденствие (бел.пр – трите Р-та на английски – Peace, Protection and Prosperity). Докато даваше благословии, Гуру каза на местния език, че „Самаридхи”(Благополучието) трябва да продължи със „Самаджхари” (Разбиране) и „Саманвая”(Хармония) – тъй като Разбирането води до Хармония и Мир. Благополучието (богатството) без Разбиране може да допринесе за всякакъв вид проблеми, докато Разбирането води до Хармония, Щастие и Мир навред. Като чу това, тъстът на младия мъж, който е отдаден ученик от дълги години, потрепери сякаш Вълна на Разбиране премина през тялото му като електрически ток. И той избухна в сълзи.
Човек, който е в мъдростта на Крия Йога, не е в хватката на комплекса ум-его. Енергията на Разбиране, която процъфтява чрез практики и Свадхая, дава тази свобода от бремето на психиката. Когато има Енергия на Разбиране тогава има една божествена удовлетвореност от това, което човек вече притежава и има свобода от безкрайния стремеж да искаш повече и повече. Самото това разбиране е истинското благополучие/богатство. В това разбиране, каквото и да прави човек, прави го по най-добрия начин – „Йога Кармашу Каушалам“ (действията, свободни от мотив, дават най-добрите резултати). По този начин и материалното богатство е подсигурено.
„Саматвам Йога Учяте“ – Това разбиране от Крия Йога е също енергията на спокойствие, а човек в състояние на спокойствие/равновесие е свободен от сравнения, съревнования и конфликти. Така човек по един естествен начин е в мир и хармония.
Крия Йога води човек до Естественото му Състояние на Дете, на Невинност. Никой не иска да нарани дете. Невинността е винаги защитена от природата.
Всичко това беше обяснено с много любов на зетя и дъщерята на отдадения ученик. Малко по-късно майката на ученика, която беше главата на това заможно семейство, дойде и се срещна с Гуру. Тя заговори разтревожено и каза „Гуруджи, аз не искам да живея повече. Моля, да ме благословите със смърт за тялото.“
Тогава Гуру я прегърна с любов и й каза „Единственият смисъл на Живота е да се живее“. Когато тялото е неспособно повече да задържи връзката с Живота, той автоматично ще го напусне през „Брахма Рандхра“. Той докосна главата й, за да й покаже точката. Каза й да види „Това, което е“, а да не се оставя на „Това, което трябва да бъде“. Майката разбра и лицето й грейна.
Джай Разбиране