Послание Париж, 6 декември, 2006 г.
Писмо до един американски ученик от Аризона и до друг от Калифорния
Намасте Ханкджи и Рикджи,
Беше приятно усещане да получа кратка бележка относно чудесата, извършвани от
моите прадеди в династичната линия Лахири на Крия Йога. Важно е да бъдете
будни, с енергията и зрелостта на разбирането на Действителността
(реалността), без да се впускате в лъжливи предположения, изводи и представи,
тъй като това са основните причини за вълненията и тревогите в разделното
съзнание. Митът, наречен „ум”, и неговата зловредност в лицето на илюзорния
“аз”, непрекъснато се подхранват в процеса на фабрикуване на фантазии като
защитен механизъм за продължаването на „аза”. Този процес разделя човешкото
съзнание от благословията на живота и неговата естествена интелигентност, а
също и от спонтанната безизборна, непредубедена, цялостна осъзнатост, която
струи от любовта.
Това отделяне от живота и любовта е основната причина за мъките и страданията
на човечеството, което води до неприспособимост и конфликт на всяко ниво на
човешките дела. Разбирането на мита на „ума” и илюзорния „аз”, директно от
и за себе си чрез Свадхая (а не чрез разни психолози, „гурута“ или
„кундалини” специалисти или други глупости) води до радикални промени в
съзнанието и до преобразуване в мозъка.
Слуховете за разни безполезни чудеса, извършени от Кришна, Исус Христос, или
някои Светци и Йоги, Садхута или Сайбаби, или Хималайски Авадхути, или Лахири
нямат нищо общо с човешката болка и страдание. Проблемите и параноята на
човешките същества могат да бъдат премахнати само чрез центростремително
просветление, а не чрез центробежно вълнение.
Джай Живот, Джай Любов