Послание Български ритрит (Пампорово) 2ри юли, 2007

Енергията на разбирането в дълбоката сутра от Шримад Бхагавад Гита

Нека скочим направо в свободния от противоположности океан на благословията и величествеността, наречена Бхагават Гита, без какъвто е да е страх от удавяне. Тази сутра е пълна свобода от фрагментациите, разделенията и дуалностите, съществуващи в психологическото време, психиката „аз”, обикновено позната като „ум”.

 

Прайаанкаале: когато психиката „аз” е в състояние на разтваряне

 

Манасаачалена: когато разделенит ум спира

 

Бхактя: когато „Бибхакти”, което е разделение, приключва за да се появи посвещаването (Бхакти)

 

Юкто: когато „Аюкта” или „Биюкта”, което е безредие или дисхармония, изчезва, за да бъде хармонията (Юкта) в качеството на живота

 

Йога Балена Чайба: когато всички горе споменати процеси се случват, защото човек е наистина в енергията (балена) и в огъня на осъзнаването (йога),

 

Бхрубормадхе: когато това осъзнаване е в „третото око”, то е в недуално състояние, без корупцията на илюзорния дуалистичен феномен, представен от двете очи

 

Праанам Абеша: тогава живият дъх (финото осъзнаване), който е почти бездиханно състояние, е установен

 

Самяк: да се събудиш за Реалността

Са там парам пурушам: която е връзката на Интелигентността в тялото.

 

Упаити Дивям: и това e просветленото, вечно и безвременно състояниe. Пълната сутра се чете така:

 

Прайаанкаале Манасаачалена

Бхактя Юкто Йогабалена Чайба

Бхрубормаде Праанам Абеша Самяк

Са там парам пурушам упаити Дивям

(Бхагават Гита: 8|10)

 

Според хиндуистската система от вярвания връзката на Интелигентността се намира в центъра на „флейтата на Кришна” (между “Агня чакра” отзад и „Кутастха”, „третото око”, отпред на човешкия череп). Тази връзка на Чайтаня може също да се достигне чрез прокарване на ос през „Сахасрар” (Коронна чакра). Позната е също в някои кръгове като “Брахма Рандра”. Предполага се, че това е седалището на „душата”. Затова хиндуистският обичай е да се разбива черепа с тежко парче дърво, след като мъртвото тяло е кремирано и изгорено, за да се „освободи” душата!

 

Горките не-хиндуисти! Вашите бедни „души” остават „неосвободени”, защото вие не чупите черепа, преди да погребете мъртвото тяло! Един българин наскоро предяви претенции в своето наистина забавно писмо към Шибенду, че знае всичко относно процеса на смъртта и освобождаването на „душата”! Шибенду затова препоръчва на българските криябани да го приемат като техен Гуруджи заради върховното му „духовно” познание!

 

Има много причини тази дълбока сутра да е била интерпретирана по различен начин от много хиндуисти с множество проклети суеверия. Това не е подходящото място този въпрос да се обсъжда. Може би ние, криябаните ще навлезем по-подробно по време на ритрит.

 

Тази сутра е покана да умира илюзията „аз” всеки момент, за да може човешкото същество да живее в Интелигентността от момент на момент без бремето на миналото и „ставането” на бъдещето. Тогава е лесно да се види, че животът никога не се ражда, животът никога не умира! Той е вечно съществуване. Тялото се ражда и тялото умира. „Ти” си живот! Ти си цялото човечество, целият живот, не `индивидуална душа`. „Ти” като разделен ум си мит.

ДЖАЙ СУТРА