Послание Париж, Франция, 30 юни 2016 г.
Един правилен отговор
Координаторът на крия йога програмите в Индия отговоря на едно запитване относно предстоящия ритрит в Сатиялок през октомври 2016. Гуру-Процесът, прочитайки отговора, се изпълни с възхищение и прецени, че той може да се превърне в Послание, след малко редактиране тук-там. А също и след добавяне на няколко насоки в самото начало.
1) Светлината на Тишината не хвърля сянка върху разделната психика „аз”.
2) Простота = Радостно Съществуване = Липса на Его-изживяване.
3) Съществуване = Красота
4) Пазарът на чудеса е „Духовна” порнография.
5) Правилното разбиране = Правилен отговор = Без реакция
6) В една Упанишада се казва: Тези, които не знаят, са в бледата светлина на зазоряването. Тези, които „знаят” са в дълбокия мрак на нощта.
7) Умовете никога не се срещат, те просто успяват са се нагодят един към друг. Само Живот с Живот наистина се срещат.
Какво е ритрит според обясненията накоординатора:
Целта на групововото практикуване на крия по време на ритрита е, за да се разсеят съмненията на хората, ако имат такива, или да се направят някакви корекции в техниките (на практиките), ако е необходимо. По принцип крия практиките може да се изпълняват от всички, толкова продължително, колкото тялото има нужда.Те могат да се правят или самостоятелно в стаята, или в залата преди груповата практика. Общите практики не означават, че не можете да практикувате самостоятелно. Разбира се, вие можете и трябва да правите това, от което се нуждае вашето тяло.
Целта на един ритрит НЕ е да се практикува крия. Ако това е, което искате да правите, но не можете да отделите време поради натоварен график в работата, може би правилното решение е да си вземете отпуска и да я прекарате в практикуване на крия. Но, бих искал да отбележа, че крия практиката не е нещо, което се прави активно еднократно на няколко месеца или веднъж годишно, било то по време на ритрит или на отпуска. Крия практиката се прави ежедневно. Може да не ви хареса да чуете това, но човек прави тези неща, които смята за важни и ако крия практиката е важна за един човек, то той или тя би намерил време за нея. Ако всичко, което той прави понастоящем, изглежда по-важно от крия практиката, тогава нека така да бъде.
Целта на един ритрит е да се сподели енергията на Разбиране, която се случва в някое тяло – било то на Гуру или на някой друг – и така, това разбиране да стане достъпно и за останалите криябани. Тази енергия на Разбиране няма нищо общо с всички видове умствени начинания, които постоянно ни оплитат във вълнeние и забавление. Поради такива начинания, свещеното осъзнаване на его-празнотата, целостта, Живота, „другостта”, системно бива саботирано от разделящото разделното съзнание на ‘ума-аз’ и неговите озадачаващи дейности!
„Беседите” не са повторение на изтъркани идеи. Те са непосредствено изговаряне на истината, възприемана директно и на момента. Ако се слуша с цялото тяло (а не просто с ума и навика му да сравнява и да прави заключения), тогава има едно моментално споделяне на същото проникновение в тялото на слушателя. Това е най-свещената свадхая – да се наблюдават начинанията на разделността без разделение (или както Гуруджи се изразява понякога „Да наблюдаваш машинациите на ума без наблюдател”). Това споделяне е целта на ритрита. Той е допълнение към резултатите от Йони Мудра или Нираваламба Дхян. Това не са криите, които са ви познати, а пози, които помагат да се случи медитация, при която „медитаторът” и „аз”-ът започват да се разтварят в пълно и абсолютно отдаване! Ритритите, следователно, не са „разговори”, а „слушане” в състояние на цялостно осъзнаване. И това слушане е Медитация – Свадхая – Тишина. Тя е интензивна и повлиява тялото поради силата на енергията.
Посещенията на други места, танците и напевите, слушането на музика са все, за да подпомогнат тялото да поеме енергията на ритрита. Без тези неща повечето от нас биха полудели (ако наистина слушаме по време на сесиите), тъй като тялото не може да се справи със силата на тези взривявания, които го разтърсват отново и отново.
Джай Правилен Отговор