Варанаси, 5 март 2023 г
Следното се случи в тялото на един ученик и е споделено тук с негови думи:
„Бях дошъл да бъда в присъствието на Гуру, когато чух един ученик да говори с него. Той (ученикът) искаше благословията на Гуру за сватбата на дъщеря си. Гуру даде благословии и някои напътствия. Аз веднага се замислих, че и аз трябва да помоля за благословии за моя зет, който дълго време беше без работа. Умът ми беше изпълен с голяма тъга и тревога заради тежкото положение на дъщеря ми и нейното семейство.
Но тогава също, умът ми каза, че благословии никога не се искат. Те се получават от Сатгуру чрез Сатшишя.
С божията милост имаше осъзнаване, че мисълта – “благословии никога не се искат и т.н.“ – беше само една умствена концепция в тялото, резултат от едно „по-висше“ съзнание.
Въпреки това осъзнаване обаче, тъгата и тревогата останаха.
Докато умът ми страдаше по този начин, Гуру извика още двама криябани, засипа ги с благословии и съзнанието ми стана още по-нещастно – дори завистливо!
Точно тогава, долу в храма, вечерните молитви приключиха и започна радостното – дори игриво – звънене на звънците по време на церемонията Аарати (заключителната част на службата).
Имаше една странна тишина в ума докато звънците продължаваха да звънят и тялото слушаше. Пълна осъзнатост.
Когато звънците затихнаха в края на Аарати, една жена, дълбоко загрижена за поведението на сина си, се приближи до Гуру и го помоли за благословия. Той я изслуша, усмихна се и се умълча. Тогава дойде неговото изказване – „За всичко под слънцето – има лек или няма такъв.“
Когато тялото чу това изказване, докато беше в своето собствено медитативно състояние, мирът и спокойствието му се възвърнаха. Докато продължаваше тази медитация, осъзнах, че може би за първи път, виждах колко порочен и користен е процесът на ума.
Възприятия:
1. Гуру казва, че ритуалът е съдът, а духовността (което е празнота) е съдържанието. Понякога обаче има малко „вода“ в съда и това е добре. Гуру никога не спира някого да търси благословии, но благословиите, когато идват, са от другото измерение, а не умствена утеха.
2. Радостта и игривостта на храмовия звънец са директно свързани с Процеса на Живота и затова, може би, неговият звук по един естествен начин води до медитативно състояние в едно тяло, което в момента е в енергия на разбиране.
3. Равновесието е крехко. Умственият процес е неуморим и неумолим в стремежа си да разруши това равновесие и се изисква натрупване на огромна енергия (без някой, който да „натрупва”), за да се видят тези машинации.
4. Крия със Свадхая възстановява равновесието), когато то е нарушено, тъй като тя дава енергия на разбиране и осъзнатост, необходими, за да се случи виждането. „Процесът дхара“ (центробежното движение на ума).Тогава става „процес радха“ (центростремителното осъзнаване за живота), което прави възможно Виждането.
5. Неумолимото блъскане на вълните на океана разрушава и най-твърдите скали. По същия начин постоянните подривни дейности на ума могат да разрушат енергията на разбиране и да я подменят с представата за нея. Да се повтарят фрази като „коридор на противоположностите“, „енергия на разбиране“ и т.н. механично, без да се виждат с осъзнаване всеки път, води до това, всички тези фрази да се превърнат само в едни идеи и представи. Нека благословията да ни позволи да виждаме това винаги!
Джай Свадхая с Крия