Послание Париж, 21 декември 2018 г.
Същност на крия йога садхана
Наскоро една организация от ученическата линия отправи молба да им изпратим подробно описание на Крия Садхана (практиката), така както се преподава от Шибенду Лахири в династичната линия. Описанието бе изпратено. После беше преценено, че това учение може да бъде споделено също и с неговите ученици, тъй като е подходящо за всички криябани. Следното послание е от онова описание.
Единствената йога, спомената в Йога сутрите на Патанджали, е Крия Йога, където той пише за Свадхая, Тапас, Ишвара Пранидхан – „Ити Крия Йога” – което означава, че трите аспекта Свадхая, Тапас и Ишвара Пранидхан описват какво е Крия Йога.
Целта на Крия Йога е да предостави възможност на хората да бъдат в естественото си състояние (Сварупе авастханам или както е казвал Лахири Махасая – Сахажавастха). В това естествено състояние мисълта се движи с прекъсвания. Мисълта се появява като отговор за изпълнението на някаква необходима задача. След приключване на задачата мисълта стихва в пълна тишина. Божествеността е в прекъсванията на мисълта, а не в непрестанното бърборене на мисълта. Това може да се разбере по следния начин: Животът, който е всичко около нас, не може да бъде разбран поради това, че непрекъснато се занимаваме със себе си. Животът е Цялост, Божественост. Той е това, което сме и което всичко и всеки е, но този простичък факт не може да бъде разбран заради непрекъснатостта на мисълта, чийто източник се корени в чуството ни за изолираност. Това отделно съзнание („аз-ност”) опорочава информацията, която получаваме чрез сетивата, и по този начин ни пречи да разберем това, Което Е. Следователно също както плъхът е в краката на Ганеша, мислите (плъхът) трябва да са в краката ни просто за изпълнение на практическите задачи, така че тялото да е достъпно до чистата енергия на разбирането, символично изобразена чрез слонската глава на Ганеша.
Когато човек живее в къща с мръсни прозорци, той вижда света изкривено, а това, от своя страна, изопачава разбирането на онова, което се вижда. Прозорецът трябва да се изчисти отвътре и отвън, вратите трябва да се отворят, за да влезе чист въздух. Когато говорим за прозорци и врати, можем лесно да разберем, че чистачът (ние) е различен от това, което се почиства (прозореца) и че можем да отворим вратата, защото вратата е нещо отделно от „нас”.
Но когато се стигне до премахване на мръсотията и покварата на ума, то чистачът (ние, съчетанието ум – его) и онова, което се почиства (ние, същото съчетание ум – его), са едно и също; следователно всеки опит да се ПРАВИ медитация или СЕБЕАНАЛИЗ в опит за изчистване на ума, всъщност ВСЕКИ опит, какъвто и да е - е безсмислен. Умът („азът”), който трябва да бъде изчистен и умът („азът”), който почиства, са едно и също, а единственото, което се случва е, че се създава едно ново „аз” и това ново „аз” се смята за едно „По-висше аз”. Това е като да си вътре в една кофа и да се опитваш да я вдигнеш, а това е невъзможно, тъй като кофата и този, който се опитва да я вдигне, са едно и също. „Азът” (разделното съзнание) всъщност не може да бъде напълно изчистен. За него единственото решение е да спре да съществува - да отпадне. Когато енергията на разбирането позволи на човек да види, че Покварата, Покваряващият и Поквареното са едно и също нещо – и трите, ВСИЧКИТЕ приключват на мига!
Това е значението на Крия Садхана, защото чрез няколко прости ФИЗИЧЕСКИ техники човек работи, за да усмири ума и непрестанното действие на мисълта. Когато това се случи, се появява пролука между мислите, която позволява на енергията на разбирането да проникне. Садхана в Крия Йога, която е в първото посвещение, са Крия пранаям, Талабия крия, Набхи (Нави) Крия и Махамудра –всички те работят върху различните аспекти на това. По този начин, докато Пранаяма помага за успокояването на ума, Талабия въздейства върху някои важни жлези с вътрешна секреция, което помага на тялото да работи по естествен начин. Набхи (Нави) крия и Махамудра работят със страха и страстта като отличителни белези на съчетанието ум – его, което има склонност да възпрепятства успокояването на ума. Интензивното практикуване с внимание води до състоянието на спокойствие на мисълта, което прави тялото достъпно до онзи взрив в Разбирането, който евентуално може и да доведе до Ишвара Пранидхан - в буквален превод означава пряко възприемане (Пранидхан) на Целостта, Светостта, Божествеността (Ишвара).
Първата степен на Крия Садхана е толкова важна, че ако се практикува с искреност, търпение и старание, в съчетание със Свадхая, резултатите са видими, а тялото става достъпно до енергията на разбирането. Крия Садхана е инструмент (свещен инструмент, но все пак инструмент), който дава възможност на тялото да стане достъпно до естественото си състояние. Тя не е краят, а е само един мост, по който се стига от тук (нашето настоящо състояние на разделение с неговото сепаративно съзнание) до там (състоянието на цялост, светост). Важно е този аспект да бъде разбран напълно. Свадхая трябва да съпътства Садхана. Твърде често преживяването на крия практиката дотолкова очарова криябана, че той забравя да слезе от моста и да продължи към Ишвара Пранидхан. Ето защо Свадхая е толкова важна.
Джай Крия Садхана, Джай Крия Свадхая